logo 2021          POLSKIE ZRZESZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW SANITARNYCH

         

ODDZIAŁ KATOWICE 

40-026 Katowice, ul. Podgórna 4
tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32
e-mail:pzits@pzits.com.pl

                                         

ROK ZAŁOŻENIA 1919

NIP 526-000-16-19
Regon 000671473
Konto ING Bank Śląski S.A. w Katowicach
98 1050 1214 1000 0090 3031 9074

logo mobilne  PZITS

 
 
 


W dniach 21 -23 czerwca 2021 roku w Katowicach,

w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym, dzięki partnerstwu z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią,

która została Partnerem Strategicznym konferencji -

odbyła się V edycja konferencji Stormwater Poland 2021

widok

Kilka słów podsumowania tych trzech dni.

W ciągu trzech dni konferencja zgromadziła blisko 350 uczestników zarówno stacjonarnie, jak i na platformie streamingowej.
Wysłuchano 27 prezentacji a we wszystkich dyskusjach udział wzięło 52 prelegentów ze świata nauki, biznesu i branży wod-kan.hala


Trzy sesje tematyczne w pierwszym dniu konferencji podjęły takie tematy jak:

śląska retencja, w czasie której słuchacze mogli poznać nie tylko przemysłową, ale również niebiesko-zieloną stronę Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i potencjał jaki tkwi w tej infrastrukturze, który z powodzeniem można wykorzystywać do łagodzenia skutków zmian klimatu. Uczestnicy tej sesji mieli również okazję poznać zagraniczne rozwiązania dotyczące wykorzystania wód opadowych przy rekultywacji i renaturyzacji obszarów postindustrialnych na przykładzie Zagłębia Ruhry.

Sesja druga zatytułowana „Miasto z klimatem” przybliżyła przede wszystkim już realizowane i planowane działania Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowane rozwojowi retencji i zagospodarowaniu wód opadowych w Polsce oraz zapobieganiu zjawiskom ekstremalnym.

Sesja trzecia: "Odwodnienia komunikacyjne" oraz sesja czwarta "Inteligentna eksploatacja"  miały bardzo duże znaczenie i były ogromnie ważne z perspektywy branży wod-kan.
Wiemy, że wzrasta liczba obiektów retencyjnych, długość sieci kanalizacji deszczowych, którym należy zapewnić niezawodność funkcjonowania. Dlatego poruszone zostały studia przypadków rozwiązań cyfrowych połączonych z elementami sztucznej inteligencji, które pozwalają na dynamiczne zarządzanie systemami odwodnienia i gospodarowanie wodami opadowymi.

sala
Całość konferencji zwieńczyła „Debata o Przyszłości”, którą poprowadzili Jacek Zalewski, dyrektor RetencjaPL oraz Renata Woźniak-Vecchie, kierowniczka działu modelowania RetencjaPL.

„O przyszłości ciężko się rozmawia, jeśli nie przyglądamy się z uwagą teraźniejszości” – zaczął Jacek Zalewski sygnalizując jednocześnie, że debata ma dwie części: „Co o przyszłości mówi nam teraźniejszość” oraz „Nadzieje na przyszłość”.
„Wzorem ubiegłych lat zostały sformułowane klarowne postulaty do zrealizowania jeszcze w bieżącym roku. Wśród naszych rozmówców mocno wybrzmiała kwestia jak najszybszego i systemowego przygotowania się do absorbcji środków unijnych przeznaczonych na wsparcie niebiesko-zielonej infrastruktury. Drugim, równie ważnym aspektem poruszonym w debacie, okazały się wyzwania w oczyszczaniu wód opadowych z substancji toksycznych, smogu czy olejów. Ten temat, niewątpliwie istotny, z pewnością pojawi się na przyszłorocznej konferencji Stormwater Poland” – podsumował Jacek Zalewski i dodał: Mam poczucie, że jesteśmy na dobrej drodze i mamy wszelkie narzędzia, by sprostać tym wyzwaniom”.
debata

„Program konferencji zbudowano tak, żeby w każdej sesji tematycznej wybrzmiało wyraźnie hasło: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Wierzymy, że myślenie o klimacie i wodach opadowych w kategoriach globalnych jest nie mniej istotne, jak małe działania, które jako miasta, gminy czy nawet osoby indywidualne możemy podejmować, żeby zmieniać świat wód opadowych” – mówił w podsumowaniu konferencji prof. Paweł Licznar.

 

Nie sposób w kilku słowach oddać szerokiego zakresu dyskusji i prezentowanych rozwiązań.
Nie ma odwrotu od przyjętego kierunku - konieczność retencjonowania i właściwego wykorzystywania wód opadowych 

stoisko

połączona z mądrą polityką lokalną i inżynierskim podejściem do eksploatacji systemu.

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zaprezentowała swój ostatni zeszyt poświęcony "Infrastrukturze deszczowej od stanu krytycznego do zasadniczych działań na rzecz klimatu". Opracowanie adresowane do właścicieli systemów opadowych oraz do ich operatorów zawiera wiele cennych wskazówek i rad.
Opracowanie jest dostępne w Izbie Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

A projektanci pompowni przeciwpowodziowych mogli otrzymać z firmy Grundfos materiał pomocny przy doborze i projektowaniu pompowni.

 

W trakcie dyskusji poruszony był temat gwałtownych opadów deszczu w ostatnich dniach, co wzmocniło  konieczność innego spojrzenia na projektowanie sieci kanalizacji deszczowej. Opad deszczu w Poznaniu charakteryzowal sie natężeniem 430 l/s/ha, a ostatnie trzy lata w Katowicach  natężenie deszczu dochodziło do 240 l/s/ha. Bez wspomagających narzędzi, bez atlasu natężeń deszczu dla danego obszaru nie jesteśmy w stanie prawidłowo zapraojektować ani sieci ani obiektów na niej usytuowanych. Nie jesteśmy przygotowani na opady deszczu typu "flash flood"( Poznań) ale obserwowane zmiany klimatu musimy w naszych obliczeniach uwzględniać.

Na przeciw takim wymaganiom wychodzi platforma WATERFOLDER. 

WaterFolder to pierwsza platforma dla projektantów pozwalająca na dobór urządzeń wielu producentów z branży wod-kan.

Już teraz są na niej obecne takie firmy jak: Ecol-Unicon, Hauraton, Amiblu, Uponor. Zachęcamy projektantów do skorzystania z dobrego narzędzia oraz wsparcia merytorycznego.

 

Dziękujemy organizatorom oraz włodarzom miasta Katowice za decyzję o lokalizacji Konferencji w obrębie naszej Aglomeracji.

Więcej informacji o tematyce, prelegentach na stronie: https://stormwaterpoland.com/

Wspierają nas:

       KELVIN  METALPLAST    KAPRIN   AMIBLU  GRUNDFOS  KESSEL    ELPLAST+   UNIWERSAL   RADPOL   

Współpracujemy z:

16,2,0,80,1
25,600,60,1,1500,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,1,1,2,31,13,4,2,1,0,17,0,0

Odwiedziło nas:

227362
DzisiajDzisiaj95
WczorajWczoraj594
W tym tygodniuW tym tygodniu689
W tym miesiącuW tym miesiącu9993
WszystkichWszystkich2273628