logo 2021          



POLSKIE ZRZESZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW SANITARNYCH

         

ODDZIAŁ KATOWICE 

40-026 Katowice, ul. Podgórna 4
tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32
e-mail:pzits@pzits.com.pl

                                         

ROK ZAŁOŻENIA 1919

NIP 526-000-16-19
Regon 000671473
Konto ING Bank Śląski S.A. w Katowicach
98 1050 1214 1000 0090 3031 9074

logo mobilne  



PZITS

 
 
 


12 stycznia w Warszawie odbyła się prezentacja nowych wytycznych wydanych przez CNBOP-PIB pt. Systemy oddymiania klatek schodowych. Spotkanie zorganizowała firma Smay, która zaprezentowała też swoje nowości - systemy oddymiania klatek schodowych ZODIC-G - zestaw wyrobów do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła oraz ZODIC-M do odprowadzania dymu i ciepła ze zmiennym mechanicznym nawiewem kompensacyjnym.
W spotkaniu uczestniczyli projektanci i specjaliści z branży ochrony ppoż.

Zakres wytycznych najlepiej oddaje wstęp do nich:


"Wytyczne zawierają opis zalecanych konfiguracji urządzeń, w powiązaniu z układem architektury wewnętrznej obiektu. Przedstawiają cel i sposób działania systemu oddymiania klatki schodowej, definiują rolę wszystkich jego elementów oraz wzajemną ich współzależność, określają parametry elementów wykonawczych systemu oraz przedstawiają procedury i dokumenty niezbędne do odbioru, właściwego nadzoru i konserwacji instalacji. Zalecenia wytycznych dotyczą wszystkich uczestników procesu projektowania, wykonania i nadzoru nad stanem instalacji.

Przedmiotem wytycznych są systemy oddymiania klatek schodowych w budynkach, w których ich zastosowanie jest wymagane przez przepisy techniczno-budowlane.

Wobec dużego zróżnicowania konstrukcji i układu klatek schodowych spotykanych w budownictwie zakres stosowania wytycznych doprecyzowany został w dalszych rozdziałach. W innych budynkach projektowanie i wykonanie systemu oddymiania zgodnie z niniejszymi wytycznymi może być realizowane pod warunkiem potwierdzenia skuteczności przyjętych rozwiązań za pomocą analiz numerycznych i testów dymowych.

Zabezpieczenie przed zadymieniem i oddymianie poziomych dróg ewakuacyjnych niestanowiących części przestrzeni klatek schodowych pozostaje poza zakresem rozwiązań opisanych w niniejszych wytycznych. System oddymiania klatek schodowych nie stanowi instalacji oddymiania korytarzy przyległych do klatki schodowej. Oddymianie szybów windowych wydzielonych z przestrzeni klatki schodowej nie jest objęte zakresem niniejszych wytycznych”.
Wytyczne to wynik prac podjętych przez Instytut wspólnie z zespołem autorskim ekspertów CNBOP-PIB w składzie: mgr inż. Marcin Cisek (SGSP), mgr inż. Tomasz Kiełbasa (CNBOP-PIB), dr inż. Małgorzata Król (Politechnika Śląska) dr inż. Grzegorz Kubicki (Politechnika Warszawska), mgr inż. Daniel Małozięć (CNBOP-PIB), mgr inż. Grzegorz Mroczko (CNBOP-PIB), dr inż. Dariusz Ratajczak (przewodniczący Rady Redakcyjnej czasopisma „Ochrona Przeciwpożarowa”), mgr inż. Jacek Szczypiorski (PSP-JRG nr 1 w Sosnowcu), dr inż. Grzegorz Sztarbała (ARDOR) oraz mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka (Politechnika Warszawska).

Wytyczne powstały m.in. w oparciu o dane statystyczne na temat pożarów w obiektach budowlanych, wyniki krajowych i międzynarodowych prac naukowo-badawczych, w tym wyniki uzyskane w ramach programu badawczego "Bezpieczna ewakuacja", oraz doświadczenia własne autorów. Przeznaczone są dla uczestników procesu inwestycyjnego, w tym architektów i projektantów systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiektach budowlanych, właścicieli i zarządców tych obiektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz funkcjonariuszy pionu kontrolno-rozpoznawczego Państwowej Straży Pożarnej, jak również dla producentów wyrobów służących ochronie przeciwpożarowej.

Wytyczne CNBOP-PIB są przeznaczone dla uczestników procesu inwestycyjnego, w tym architektów i projektantów obiektów budowlanych i systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiektach budowlanych, właścicieli i zarządców obiektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz funkcjonariuszy pionów kontrolno-rozpoznawczych Państwowej Straży Pożarnej, jak również producentów wyrobów służących ochronie przeciwpożarowej. Udostępnione wytyczne zostały opracowane w ramach współpracy specjalistów zarówno z CNBOP-PIB, jak i spoza instytutu, a także zrecenzowane przez niezależnych ekspertów. Stosowanie wytycznych jest dobrowolne.

Pliki pdf do pobrania ze strony: http://www.cnbop.pl/pl/wydawnictwa/wytyczne

Wytyczne CNBOP-PIB W-0003:2016, wydanie 1, grudzień 2016.
Wydawca: Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy

 

Informacja na podstawie: http://www.rynekinstalacyjny.pl/

Wspierają nas:

LEMTER       KELVIN  METALPLAST  MESCO  AMIBLU AERECO  AMARGO   
NUEVA TERRAIN   STEINZEUG-KERAMO
 UPONOR GRUNDFOS
 
  KESSEL     
UNIWERSAL   RADPOL   

Współpracujemy z:

16,2,0,80,1
25,600,60,1,1500,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,1,1,2,31,13,4,2,1,0,17,0,0

Odwiedziło nas:

285568
DzisiajDzisiaj1324
WczorajWczoraj1380
W tym tygodniuW tym tygodniu6541
W tym miesiącuW tym miesiącu19900
WszystkichWszystkich2855681